Rosa Gunborg Charlotte Bonnevier f Lundin
1930-2004

Född 1930-04-30 i Hässleholm (L).
Död 2004-11-14 i Hälsingborgsvägen 32 A, 1 tr, Landskrona (M).

Rosa Gunborg Charlotte Bonnevier f Lundin.
Född 1930-04-30 i Hässleholm (L). Död 2004-11-14 i Hälsingborgsvägen 32 A, 1 tr, Landskrona (M).
F Ernest Axel Olof Bonnevier f Lundin.
Född 1889-10-24 i Maria Magdalena (AB). Död 1979-03-02 i Landskrona (M). Dräng 1910 i Skogsäng, Västerhaninge (AB).
Statdräng 1910 i Oxkällan, Stora Malm (D).
Ladugårdskarl 1913 i Vegersberg, Floda (D).
Dräng 1913 i Vegersberg, Floda (D).
Mejeridräng 1913 i Brebohl, Lerbo (D).
Dräng 1914 i Brebohl, Lerbo (D).
Mejerist 1917 i Hammenhög (L).
Plåtslagare 1918 i Läreda (nr 5), Stoby (L).
Eldare Ångbåten s/s Vale 1924-09-20.
Kristallsyrare på Hässleholms kristallsliperi 1936 i Hässleholm (L).
Handelsresande 1940 i Hässleholm (L).
Grovarbetare 1941 i Hässleholm (L).
Garvämnesarbetare på Weibulls garvämnesindustri, Superfosfaten och limämnesfabriken 1945 i Landskrona (M).
FF Johan Axel Laurentius Lundin.
Född 1867-04-25 i Katarina (AB). Bokhandlare
FFF Mathias Lundin född Larsson.
Född 1826-03-13 i Frändefors (P). Död 1884-05-22 i Södermanlandsgatan 19, Katarina (AB). Poliskonstapel, Husägare
FFFF Lars Mattsson.
Född 1803-09-04 i Frändefors (P).
FFFM Magdalena Nilsdotter.
Född 1803 i Frändefors (P). Död 1871-05-28 i Berg, Frändefors (P).
FFM Albertina Josefina Lundin f Carlsson.
Född 1837-08-22 i Göteborg. Död 1893-01-07 i Maria Magdalena (AB).
 
 
FM Matilda Charlotta Bonnevier.
Född 1866-07-14 i Herrberga (E). Död 1901-01-31 i Stockholm.
FMF Johan Wilhelm Bombier Bonnevier.
Född 1841-03-12 i Kullerstad (E). Död 1925-07-23 i Katrineholm, Stora Malm (D). Smed
FMFF Carl Petter Bombier Bonnevier.
Född 1811-03-31 i Hällestad (E). Död 1899-05-23 i Kullerstads Norrgård, Kullerstad (E). Spiksmed
FMFM Catharina Jacobsdotter.
Född 1811-08-06 i Kullerstad (E). Död 1873-11-15.
FMM Mathilda Thilda Carolina Winnerstrand.
Född 1841-12-17 i Rök (E). Död 1915-08-21.
 
 
M Hilma Sofia Bonnevier gift Lundin född Persson.
Född 1893-10-21 i Snattarps gård, Östra Sönnarslöv (L). Död 1977-12-27 i Hässleholm (L). Piga 1912 i Gryt nr 4, Gryt (L).
Städerska och tvätterska
Arbeterska vid sockerfabrik omkring 1950 i Landskrona (M).
MF Per Olsson.
Född 1867-09-30 i Everöd (L). Död 1957-05-30 i Hässleholm (L). Dragon
Husman 1900 i Lyngby (nr 29), Everöd (L).
Torpare 1902 i Vankiva (L).
Åbo 1909 i Läreda (nr 5), Stoby (L).
MFF Ola Persson.
Född 1833 i Östra Sönnarslöv (L). Död 1910 i Everöd (L).
MFFF Per Andersson.
Född 1790 i Östra Sönnarslöv (L). Död 1865 i Östra Sönnarslöv (L).
MFFM Elna Nilsdotter.
Född 1792. Död 1855 i Östra Sönnarslöv (L).
MFM Sofia Lundgren.
Född 1840 i Fågeltofta (L). Död 1912 i Everöd (L).
 
 
MM Göthilda Andersson.
Född 1859-01-25 i Ramdala (K). Död 1946-02-03 i Sonnarp 1:22, Örkelljunga (L).
   
 
   
 

Levnadsbeskrivning

Född 1930-04-30 i Hässleholm (L).
Flyttade 1934-12-31 från Stoby (L) till Hässleholm (L).
Flyttade inom orten 1936.
Flyttade inom orten 1940 från Hässleholm (L) till Hässleholm (L).
Adress Viaduktgatan 17 1941 Hässleholm (L).
Levde 1941 i Hässleholm (L).
Flyttade 1945-10-15 från Hässleholm (L) till Landskrona (M).
Levde 1962-08-21 i Pilåkersgatan 19 a, Landskrona (M).
Död 2004-11-14 i Hälsingborgsvägen 32 A, 1 tr, Landskrona (M).

Relationer och barn

Gift 1952-01-19.
N.N.

Framställd 2022-07-14 med hjälp av Disgen version 2021.